Klostrofobi Hakkında Bilmediğimiz Her Şey

Bildiğimiz gibi klolostrofobi birçok kişide son zamanlarda sıklıkla görülen kapalı yerde kalma korkusu olarak adlandırılır. Bazı kişilerde bu korku dar giysiler giymeye kadar artabiliyor. Peki klostrofobi hakkında neler biliyoruz? Günümüzde yüzlerce insanın şikayet ettiği problem temelinde psikolojik travmalar yer alıyor. Peki neden bazı insanlar kapalı alanda kalma korkusu yaşıyorlar. İşte bu hakkında siz değerli okuyucularımız için kısa ve net bilgileri bu yazıda paylaştık.

Klostrofobi

Klostrofobi

Klostrofobi Nedir?

Klostrofobi aslında bir anksiyete durumudur. Yani aslında bir kaygı bozukluğu olarak tanımlanabilir. Bu korkuya sahip kişi kapalı veya çok dar bir yerde kaldığında çok yoğun bir kaygı içerisine girer. Bu ortamdan asla açıklayacaklarını hayatının geri kalanını orada yaşayacağını düşünerek korku ve panik süresi yaşar. Bu yoğun korku hissinin önüne geçmek onlar için çok zordur.

Klostrofobi nedir

Klostrofobi nedir

Aslında sebebini de çocuklukta yaşanan bazı travmalar yatabilir. Eğer eskiden kapalı bir alanda bırakıldı ise; mesela bir dolap içinde kitlendi ise, kişi ilerleyen yaşlarda böyle bir durum ile karşı karşıya kalabiliyor. Uzmanlara göre klostrofobik insanlar korkuları ile yüzleşmemelidir. Korkularının üzerine gitmemelidir. Aksi halde daha da fazla ilerleyebilir. Tedavi için terapi veya ilaç tedavisine başvurulmalıdır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir