Google “Talk” Uygulamasını Kaldırıyor!

Gmail kullanıcılarının 2005 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana birbirleriyle konuşmalarına izin veren mesajlaşma servisi “Google Talk” artık tamamen kullanımdan kaldırılacak. Zaten yıllardır kullanılmayan eski Google Talk Android uygulaması da kısa bir süre içinde çalışmayı durduracak.

Google talk

Google talk

“Google Talk” Yerine “Google Hangouts”

Google Hangouts son birkaç yıl içinde tüketici mesajlaşma servisi olarak, hala tercih ettikleri sohbete sadık kalan Gtalk kullanıcılarına izin veren bir uygulama. Önümüzdeki birkaç gün içinde bu kullanıcılar Hangouts’a geçmek için bir “davet” alacaklar. 26 Haziran’dan sonra bu anahtar zorunlu olacak.

Bu kullanıcılar tabii ki şimdi Hangouts yüklemeye teşvik ediliyor. Elbette Hangouts uygulaması kendi geçiş sürecine giriyor. Google, bir süredir kullanımda olmasına rağmen onu iş merkezli bir hizmet olarak konumlandırıyor ve Hangouts’u ‘Sohbet’ ve ‘Toplantı’ bölümlerine ayırıyor, ancak Hangouts hizmeti güncellenene kadar bir süre eski versiyon tedavülde olacak. Örneğin tüketiciler için Allo ve Duo artık tercih edilen mesajlaşma servisleri olmakla birlikte, örneğin Allo’nun web versiyonu hala mevcut değil, bu yüzden bu noktada Google, kullanıcıları yalnızca Hangouts’a yönlendiriyor. 26 Haziran tarihinde mümkün olduğunu görmüyorsak da Allo ve belki de Duo web’de başlatılabilir.

Hangouts

Hangouts

Google’ın (tüketiciler için Allo / Duo, işletmeler için Hangouts Sohbet / Tanışma, operatörler için Android İletileri) genel stratejisi oldukça açık olsa da, bu geçişin uygulanması halen arzulanan bir şey değil. Tüm değişiklikler göz önüne alındığında, Google’ın bu geçerli stratejiye sadık kalmasını veya yakında başka bir mesajlaşma uygulaması başlatıp başlatmayacağını kim bilebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir