Elektronik Çipte Hangi Bilgiler Var?

Yonga Çipi Nedir ve Hangi Gereçlerde Bulunur?

Halk arasında genellikle elektronik çip olarak  bilinen, ehliyet kartlarında, banka kartlarında, öğrenci kartlarının bir kısmında, telefonlarda, bilgisayarlarda, tablet ve akıllı cihazların hepsinde, sim kartlarda ve bütün kimliklerde bulunan bir santimetre çapındaki sarı renkli küçük metal kısma aynı zamanda yonga kartı denir.

Yonga Kartında Hangi Bilgiler Var?

Yonga kartları bulundukları materyalleri akıllı hale getirir. Yonga kartı bulunan materyaller kime ait olduklarını belirten bilgilerin hepsini taşır. Yonga kartının hangi bilgileri taşıdığı üzerinde bulundukları materyale göre değişiklik göstermektedir. Materyal hangi bilgilere ihtiyaç duyuyorsa yongada bunları barındırır.

Yonga Çip Eğer Kimlik kartında ise

Kimlik kartları kişilerin birbirinden ayırt edilebilmesi ve karışıklık yaşanmaması için tasarlanmış materyallerdir. Kimlik kartlarında bulunan yonga çipi içerisinde; kimlik sahibinin adı, kimlik sahibinin soyadı,  kimlik sahibinin doğum  tarihi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ( farklı ülkelerde yaşayanlar için ise içerisinde bulundukları ülkelerin kimlik numaraları) kişinin fotoğraf bilgisi, kişinin parmak izi bilgisi, kişinin bağlı olduğu il ve ilçe, kişinin aile sıra numarası ve cilt numarası, kimlik doğrulamasını sağlayacak olan bilgilerin hepsi bu yonga çip içerisinde yer almaktadır. ( İlerleyen süreçlerde kimliklerde banka hesap numarası bilgilerinin yer alacağına dair söylentiler mevcuttur.)

Yonga Çip Eğer Banka Kartlarında ise

Banka kartları hesapların sahipleri tarafından banka şubelerine gitmeden para çekebilmeleri, yatırabilmeleri ve İnternet üzerinden ulaşabildikleri alışveriş sitelerinden kolayca  alışveriş yapabilmeleri  ve bu sırada başka kimselerin hesaplarından para çıkmasına sebep olmamak için tasarlanmıştır. Bu işlemler yapılırken karışıklık çıkamaması için her kişiye ait banka hesap numaraları vardır. Banka kartlarında bu hesap numaralarının akıllı cihazlar tarafından ayırt edilebilmeleri için gereken bütün bilgiler vardır. ( isim, soyadı, fotoğraf, T.C. , hesap numarası, kart numarası)

Yonga Çip  Eğer Telefon ve Akıllı Cihazlarda ise

Telefonlar ve akıllı cihazlar birden fazla depolama sistemine sahiptir. Dahili depolama  telefonlarda var  olan depolama işlemlerinin ve telefon yazılım sisteminin kaydedilebilmesine yarayan diske; hard diske denir. Telefonlardaki kamera, yazılım çalışması, arama yapılabilmesi, telefonun bütün fonksiyonlarının yönetilebilmesini sağlayan diske yonga çipi denir. Yona çipleri telefonların beyin sistemidir. Telefonun yonga seti  bütün özellikleri denetler ve düzgün çalışmasını sağlar. Telefon ve akıllı cihazların yonga çipinde yalnızca cihazın düzgün çalışabilmesi gereken komutlar ve bilgiler yer alır. Telefon kullanıcısına ait bilgiler burada yer almaz. Yonga çipi aynı zamanda yapay zekanın yüklendiği ve sorunsuz bir şekilde çalıştığı kısımdır. Telefonlarda bir işlem yapıldığı an yonga seti devreye girer yapılan işlemler yonga seti üzerinden yapılır. ( açılan oyunlar, izlenen videolar, indirilen dosyalar, çekilen videolar). Telefonunuzu çok kullandığınızda belirli bir kısmı daha çok ısınır bu kısım yonga setinin bulunduğu kısımdır. Bütün işlemler yonga setinde yürütüldüğü için çok fazla ısınır. ( Telefonunuz yonga seti yanarsa telefon bir kez daha açılmaz ve de çalışmaz ancak içerisindeki bilgiler hard diske si başka cihazlara takılması  vasıtasıyla kurtarılabilir.)

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir