Dış Gebelik (Ektopik Gebelik) Nedir?

Normal şartlarda tüp içerisinde olan sperm hücresi ve yumurta rahmin içinde döllenir. Dış gebelik durumunda rahim dışına yerleşen sperm ve yumurta anne adayında ciddi sorunlara neden olur. Tüplere yerleşir ya da karın boşluğu ve servikste görülebilir.

Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik Oluşumu

Yumurta hücresi yumurtalıklardan atıldığı sırada kişide yumurtlama olayı normalde olsa hormonal bozukluk ya da enfeksiyon durumlarında karın iç kitlelerinin yumurta hücrelerini yakalayamaması durumudur. Tüplerde tıkanma durumu varsa da dış gebelik oluşabilir. Yumurta hücreleri bir yere tutunur ve orada büyümeye başlar. Genital sorun yaşayan kişilerde bu tarz gebelik oluşumu fazla görülür Yaşı 35 sonrası hamile kalan kişilerde de risk oranı fazla.

Dış Gebelik Nedir ?

Dış Gebelik Nedir ?

 

Sık düşük oranı yaşayan kişilerde ve aşırı sigara içenlerde görülme olasılığı fazladır. Adet gecikmesi dış gebelikte görülür. Ağrılar fazladır. Yüksek oranda vajinal kanamalar görülmeye başlar. Tüp içerisinde büyümeye başlayan gebelik diğer organlara zarar verir. Baş dönmeleri ve bayılmaları da sık sık ortaya çıkar. Tedavi sırasında annenin sağlığı düşünülür.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir