Cilt Tipleri

Aslında hepimiz temel cilt yapısına sahibiz. Sadece farklı genetik şifreler taşıdığımız için cildimizin rengi, kalınlığı, hassasiyeti, kuru veya yağlı olması değişiyor. En çok görülen cilt tipi karma cilt. T bölgesi denilen alın ve burun yağlı, yanaklar ve göz çevresi ise kuru oluyor.

kuru ve yağlı cilt için maske

kuru ve yağlı cilt için maske

Normal temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş kremleri kullanmak yeterli oluyor. Olgun ciltlerde ise yaşam ritmi azalmış oluyor. Özellikle 35 yaş üstünde cildin protein yapısı bozuluyor ve ölü hücrelerin sayısı artıyor. Her kış mutlaka peeling veya profesyonel cilt soyma işlemleri tavsiye ediliyor. Hücre yenileyici kremler de faydalı.

Yağlı ve Kuru Ciltler

Yağlı ciltlerde yüzün her bölgesi parlak ve yağlı görünümde. Gözenekler açık ve içleri dolu. Yüzünüzü yıkayıp kuruladıktan sonra bir peçete ile sildiğinizde peçete yağlanıyorsa yağlı bir cildiniz var demektir. Yüzeydeki yağı arındırmak için normal ciltlerin kullandığından daha güçlü malzemeler kullanmalılar. Cildi tahriş etmeden, dolu gözeneklere dikkat ederek, uygun ve su bazlı yağsız nemlendiricilerle cildin nem dengesi sağlanabilir.

yağlı ve kuru cilt

yağlı ve kuru cilt

Kuru ciltlerin ise mat görünümü ve ince bir yapısı oluyor. Gözenekler küçük ve kapalı. Yağ salgılanması az olduğu için pullanmalar, soyulmalar, kaşıntı ve kızarıklıklar olabiliyor. Soğuktan daha çok etkileniyorlar. Bu ciltler için temizleyici olarak süt formunda kurutmayan temizleyiciler tercih edilmeli. Güneş koruyucular ise mutlaka kullanılmalı deniyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir