Bebeklerde Uyku Bölünmesi ve Nedenleri

Bebeklerin uykusu yetişkinlerden farklı olmasıyla birlikte zaman zaman bölünebilir. Küçük bebekler birçok sebepten ötürü 2-3 saatte bir uyanabilirler. Bebeği uyandıran nedenler arasında en yaygın olanı açlıktır. Açlık hissi bebeğin uyanmasına neden olabilir ancak uyku bölünmesine sebep olan başka etmenler de vardır. Bebeklerin uykuları genel olarak hafiftir ve bunun yanı sıra rüyalar görebilirler.

bebekler uyku

bebekler uyku

Hafif uyku durumlarında bebeklerde kas çekilmesi olabilir, bağırabilirler ve hatta gözlerini açıp kırpabilirler. Bu belirtiler bebeğin uyandığını yansıtabilse de aslında daha derin bir uyku evresine geçiş olabilir. Bundan dolayı her belirtiye aldanıp yatan bebeğin yanına gitmek pek doğru değildir.

Bebeğin Uyku Bölünmesinde Ebeveynlerin Yapması Gerekenler?

Birçok ebeveyn uyuyan bebeklerinin en küçük hareketinde dahi yataklarından kalkarlar. Belki buna gerek yoktur. Yani öncelikle biraz bekleyip bebeğin gerçekten uyanıp uyanmadığından emin olabilirsiniz.

bebekler uyku bölünmesi

bebekler uyku bölünmesi

Derin uyku evresine geçişte oluşan bir reaksiyon mu yoksa bebek uyandı mı? Yarı uyanık durumdayken derin bir uykuya geçmek üzere olan bebeklerin çoğunlukla endişeli ebeveynler tarafından uyandırıldığını bilmelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir