Çekingenliğini Nasıl Yenebilirim?

Bazı insanlar normal oranlara göre çok fazla utangaç olabiliyorlar. Utangaçlık duygusu kişiye kalabalık bir ortamda kendisine beceriksiz hissettirir. Bu nedenle çoğu zaman gergin olabilirler. Aslında utangaçlık duygusu birçok kişide az da olsa mevcuttur. Özellikle ilk günlerde yaşanan ilk olaylarda topluluğa, bir ortama konuşma yapıldığında ve bunlar gibi benzeri durumlarda utangaçlık hissi yaşamak kadar doğal bir şey yoktur. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için utangaçlığı yenebileceğiniz bazı yollardan söz ettik.

çekingenlik

çekingenlik

Utangaçlığa Son

İlk olarak ne yüzünden utandığımızda belirlemeniz gerekir. Hangi durumlarda utanmaya başlıyorsunuz. Utangaçlığın temelinde güvensizlik yaptığın için kendinize çok güvenmediğiniz konuları belirleyip geliştirmelisiniz. Unutmayın kendinizi güvensiz hissettiğiniz konuda ne kadar çok yetiştirirseniz utangaçlık o kadar çok azalacaktır. Bir ikinci önerimiz ise güçlü yönlerinizi analiz etmeniz olacak.

utangaç olmak

utangaç olmak

Yani hangi konularda daha iyisiniz veya uzmansanız bunları belirlemelisiniz. Utangaçlığı etmeniz için bir başka bir önerimiz hisse durumu somutlaştırmak olacak. Son olarak kendinize bir rol model seçin. Özgüveni yüksek olan herkes tarafından sevilen sempatik birisinin seçebilirsiniz. Size referans olabilir. Utandığımız zamanlarda onun sizin yerinizde olsa ne yapacağını düşünün.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir