Bal Hakkında Bilinmeyenler

Bal günümüz yaşantısında tüketilmesi önerilen doğal besinlerin başında geliyor. İyi bir şifa kaynağı olduğu da bilinirken gelin balın hikâyesine biraz daha yakından bakalım:

Arıcılık ve Balın İçeriği

balın faydaları

balın faydaları

Arıcılığın tarihi 4000 yıl önceye dayanıyor. İlk olarak Mısır’da başlayan ve ardından Yunanistan, Filistin ve Kıbrıs gibi ülkelere yayılarak Avrupa’ya kadar ulaşan Arıcılık, balın tüm dünyaca tanınmasını sağladı.

Bugün insan sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkilere sahip olduğu bilinen balın içerisinde; fosfor, demir, kalsiyum, postasyum, sodyum, magnezyum, iyot mineralleri ve kükürt bulunuyor. Bunlarla birlikte B1, B2, B6, C ve K vitaminlerinin yer alması da onu enerji deposu haline getiriyor. Tabi beklenen etkileri gerçekleştirmesi için kaliteli bal formuna uygun olması gerektiğini unutmamalısınız.

Kaliteli Bal Nasıl Anlaşılır?

bal

bal

Kaliteli bal, hilesiz baldır. İçerisinde kalıntı bulunmayan ve tamamen hilesiz olarak üretilen tüm ballar için kaliteli diyebiliriz. Balda kalite tadına ya da kokusuna göre belirlenmez. Kaliteli olup olmadığını anlamak için analizlerin yapılması gerekir. Balın kaliteli olması için bal hasadı kapalı ve temiz ortamlarda gerçekleştiriliyor.

Bal mevsiminde ilaç kullanımı engellenirken, yapısının değişmemesi için ısıtılmasının de önüne geçiliyor. Balın kaliteli kabul edilmesi için hasat döneminde titizlikle çalışılması gerekirken, kişilerin kaliteyi anlaması için analize ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir