Bağışıklık Sitemini Güçlendiren 5 Besin

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere sofranızda bol bol yer vererek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz. Özellikle sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren bu 5 besine yer açarak daha sağlıklı bir dönem geçirmeniz mümkün olur.

  • Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağı sofranızda sürekli olarak yer açarak bağışık sisteminizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda zengin içeriği ile kanser oluşumunu engelleyen yapıya sahiptir.

sarımsak

sarımsak

  • Yoğurt

Yaz kış her mevsim tüketebileceğiniz yoğurt özellikle probiyotik etkisi sebebi ile tercih edilir. Zararlı bağırsak bakterilerinin vücuttan atılmasına yardımcı olan yoğurt aynı zamanda bağışıklık sisteminde güçlenmesine destek olur.

  • Tarçın

Meyvelerin üzerine serperek ya da sütlü tatlılar ile de kullanabileceğiniz tarçını ayrıca bal ile karıştırarak kahvaltıda da tüketebilirsiniz. Kan şekerinin dengeleme ve sindirim sistemine katkı sağlama gibi faydaya sahip olan tarçın bağışıklık sisteminizin güçlenmesini de sağlayacaktır.

tarçın

tarçın

  • Turunçgiller

Tüm turunçgiller içeriğinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Sadece Greyfurt tüketiminde kan sulandırıcı ilaç tüketenler ve kalp hastalığı bulunanlar için uyarı bulunur. Greyfurt dışında diğer tüm turunçgilleri elbette günlük yeterli derecede alım ile her kes tüketebilir.

  • Kırmızı Biber

Kırmızı biber bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Aynı zamanda cilde ve gözlere de faydalı olan kırmızı biber C vitamini deposu olarak da bilinir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir