Ayakkabı Kokusunu Kökünden Çözecek Pratik Yöntemler

Ayakkabı kokusu sürekli ayakkabı giyen, giymek durumunda olan kişiler arasında oldukça fazla olan bir problemdir. Çözümünü merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Ayakkabı kokusunu kökünden çözecek pratik yöntemler arasında alternatifler bulunmaktadır. Bunları uygulayan ve kullanan kişiler memnun olmaktadırlar. Ayakkabı kokusundan kurtulmak isteyen daha birçok kişi bu yöntemleri kullanabilir ve fayda görebilir.

Ayakkabı Kokusu Neden Olur?

Ayakkabı kokusu sıkça ayakkabıyı uzun süre giymekten veya giymek durumunda kalmaktan kaynaklanmaktadır. Ayakkabı uzun süre giymekten dolayı ayak terler koku ortaya çıkar. Ayakkabı yapılırken kullanılan malzemeler de kokuda büyük bir etmeni oluşturmaktadır. Kokan ayaklar tıbbi olarak bromodoz olarak bilinmektedir. Yıl boyunca devam eden bu sorun yaz kış demeden devam etmektedir. Bunun nedeni ise her gün aynı ayakkabıları giymekten kaynaklanan terli ayaklardır.

Ayakkabı Kokusunu Ne Önler?

Ayakkabı kokusunu önlemek amacıyla neler yapılır? Bunun için uygulanacak yöntemler farklılık göstermektedir. En iyi sonuç alınan ve kullanılan yöntem karbonat olmaktadır. Karbonat gece ayakkabınızın içine karbonat dökerseniz ayakkabı kokusunu önlemiş olursunuz. Bir başka yapılabilecek olan yöntem ise portakal veya greyfurt kabuklarını ayakkabınıza geceden koyarsanız kokuyu önler. Yine geceden ayakkabınıza pudra dökmeniz durumunda koku önlenmiş olmaktadır. Ayakkabınızın için çay ağacı otu yağı damlatırsanız kokuya bu da etkili olmaktadır. Püskürtme kabına su ve sirke ile yapılan bir karışım doldurulur ve ayakkabıların içine sıkılırsa bu yöntemde kokuyu gidermede yardımcı olmaktadır. Poşet çay paketine bir kesik atarak poşeti ayakkabının içinde bir gece bekletmeniz halinde koku giderilmiş olur.

Koku İçin Tercih Edilebilecek Ayakkabılar

Ayakkabıyı uzun süre giymek ve havalandırmamak kokuya neden olmakta ve ayaklara da zarar vermektedir. Nemli ayaklar ile ayakkabı giymek de kokuyu tetikler. Ayakkabı çeşitleriyle ilgili olan koku durumu bazen de kişinin cilt yapısına bağlı olabilmektedir. Ayağın uzun süre ayakkabı içinde kalması ve ayağın terlemesi nedeniyle ortaya çıkan kokuyu gidermek amacıyla doğru ayakkabı tercihi önemlidir. Ayakkabı seçimi önemli midir diye düşünüldüğü kadar çorap seçimi de önemli mi diye merak edilmektedir. Çorap da elbette kokuda büyük bir etmendir. Koku yaşayan kişiler düzenli olarak ayak bakım rutinlerini gerçekleştirmeliler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir