Dekorasyonda Renklerin Anlamları

Renkler, hayatın birçok alanında insanları etkilerken, dekorasyonda kullanılan renkler ise bulunduğu ortama estetik olarak güzellik katarken aynı zamanda odanın ruhunu ve dolayısıyla içinde yaşayan kişilerin enerjisini etkiler. Her rengin kendine özgü özellikleri olduğu kadar, kişilerde uyandırdığı hisler de farklı olabilir. Bu yüzden dekorasyonda mutlaka mekânı güzel gösteren ve pozitif enerji yayan renkler kullanılmalı ve bu renklerin kişi üzerindeki etkisi de dikkat alınmalıdır.

dekorasyon ve renk uyumu

dekorasyon ve renk uyumu

Renkler Ne İfade Ediyor?

Kırmızı: Enerji, güç, tutku ve sıcaklık anlamına gelen kırmızı renk çok dinamik ve aynı zamanda yorucu bir renktir. Bunun için de mekândaki kullanımına dikkat edilmeli aydınlık mekânlarda ve sade objelerle kullanılmalıdır.

 

Turuncu: Enerji, mutluluk, yaratıcılık, hareketlilik  ve sosyallik anlamına gelen turuncu renk, insanlardaki zihinsel aktiviteyi ve yaratıcılığı canlandırır. Kırmızı gibi riskli ve agresif bir renk değildir. Aydınlık ve geniş boyutlu mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir. Yemek yenen yerde kullanılması iştahı arttırdığından, diyet yapanların yemek odasında bu rengi kullanması tavsiye edilmez.

 

Sarı: Gün ışığı izlenimi veren sarı renk, keyif, mutluluk ve zekâ kavramlarını içerisinde bulundurur. Fakat mekânda yoğun olarak kullanıldığında, rahatsız edici bir etki yapabilir. Genelde karanlık, az ışık alan yerlerde tercih edilmelidir. Ayrıca koyu tonlarından ziyade açık tonlarını kullanmak mekâna daha aydınlık ve pozitif bir görünüm verir.

 

dekorasyon ve renkler

dekorasyon ve renkler

 

Pembe: Canlı bir renk olan, aşk ve tatlılık anlamına gelen pembe, cesur ve feminen bir renktir. Bu yüzden tonlamasına dikkat edilmelidir. Rahatlatan, huzur ve sakinlik hissi veren pembe, stresi azaltır ve tartışmaları azaltır. Bu yüzden genellikle bebek odalarında tercih edilir. Oturma odası veya yatak odasında ise açık tonları kullanılmalıdır.

 

Krem ve bej: Mekana sakin, rahat ve şık bir hava katan bu nötr renkler, özellikle ahşap dekorlu evlerde rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca ileride yapılacak dekorasyon değişikliği için de kolay bir zemindir.

 

Mor: Canlandırıcı bir renktir. Sinirleri sakinleştirirken yaratıcılığı aktive eder. Aynı zamanda güç, lüks ve asaletin rengi olan morun, açık tonlarının kullanılması olumlu duyguları teşvik ederken koyu tonlarının kullanımı tam tersi bir etki yaratabilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir