Allerjik Rinit Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Bahar ayları ile birlikte gözleriniz sulanıyor ve burnunuz akıyorsa alerjiniz olabilir. Allerjik rinit en sık görülen alerjik hastalıklar arasında ilk sırayı alır. Halk arasında saman nezlesi olarak da bilinir. Semptomlar bağışıklık sisteminin allerjenlere tepki vermesi ile başlar. Saman nezlesi Türkiye’de ve Avrupa’da son yıllarda yaygın bir şekilde görülen bir hastalıktır.

alerjik rinit

alerjik rinit

Allerjik Rinit Belirtileri

Saman nezlesinin en belirgin belirtisi hapşırmadır. Bunun dışında burunda ve gözlerde kaşıntı, gözde sulanma ve kızarma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve bazı hastalarda baş ağrısı da saman nezlesi ile birlikte görülen şikayetler arasında yer alır. Bazı hastalarda ses kısıklığı, işitme problemi, boğaz ağrısı ve  öksürük de görülebilir. Hastalarda halsizlik de yapan saman nezlesi özellikle polenlerin yoğun olarak görüldüğü bahar aylarında karşımıza çıkar.

Bazı hastalar yıl boyunca bu şikayetlerini sürdürürler. Bu hastaların polenler dışında ev tozuna, küf mantarına ve hayvan tüyüne de alerjisi olabilir. Çim, ağaç ve yabani ot polenlerine karşı alerjisi olanların şikayetleri  ilkbahar ve sonbahar aylarında artar, yaz ve kış aylarında ise azalır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir