Anjiyo Ne Zaman Uygulanır?

Damarlarda ortaya çıkan ve kalp krizinden sonra oluşan bir tetkiktir. Kalp krizine bağlı olarak oluşan damar tıkanıklıklarında ya da damar sertliği durumunda kullanılan yöntemdir. Anjiyo sonrasında da devamlı kontrollerin yapılması ve yaşam kalitesinin artırılması gerekir. Anjiyo, kalp krizi geçirildiği zaman ya da şiddetli göğüs ağrısı durumlarında yapılabilir. Kalp damarlarında tıkanıklık durumunda da uygulanır.

anjiyo

anjiyo

Anjiyo Ne Zaman Yapılır?

Kalp kapağında hastalık bulunan kişilere, kroner kapağında hastalık varsa, eko çekilmesi sırasında kalp kasılması yaşanmışsa, şeker hastalarında uygulanır. Ortada belirgin bir sebep yokken kalp ağrısı varsa, Bypass ameliyatı yapılan kişilerde de anjiyo yapılabilir. Anjiyonun amacı bazı hastalıkların tanısını koymak olduğu için hangi durumlarda yapılması gerektiğini doktor bildirir.

Anjiyo işleminde kasık ya da koldan uyuşturma işlemi yapılır. Kalbinde sürekli ritim bozukluğu yaşayan kişiler ve genç yaşta kalp krizi geçirenler daha risk altındadır. Uyuşturma yapıldıktan sonra atardamara kanül yerleştirilir. Kanül yerleştirildikten sonra uç kısmı sivri olan alet ile sol karıncığa girilir. Damarın üst kısmında bulunan kanül çekilir ve sıkı bandaj yapılır.

anjiyo nedir

anjiyo nedir

Anjiyo işlemi öncesi hazırlıklar 10 dakika içinde tamamlanır. Girilecek damarlara baskı uygulanır. Uygulama bittikten sonra doktorun verdiği ilaç ve talimatlara çok dikkatli uyulması gerekir. Yapılan işlem neticesinde 3 ya da 4 gün doktor gözetiminde kalan hasta daha sonra belirli tetkikler için hastaneye gider.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir