Adet Dönemi Rahatsızlıkları

Her kadının adet döngüsü farklı olmakla beraber ortaya çıkan rahatsızlıkları açısından da farklılık gösterir. Bazı kadınlar bu regl dönemlerini hafif ve ağrısız geçirirken bazıları için bir kabusa dönüşebilir.

adet sancısı

adet sancısı

Adet döneminin en yaygın rahatsızlığı yorgunluktur. Netice kan kaybı yaşayan vücut yeniden kan üretmek adına durmadan çalışır. Yorgunluğun nedeni de bu kan kaybından dolayı ortaya çıkar. Vücut için yeteri kadar kan üretilmediğinde ise anemi denilen bir rahatsızlık ortaya çıkar. Bunun dışında adet gecikmesi, adetin çok gelmesi, ara kanamaların olması veya adet sürecinin erken yaşanması gibi rahatsızlıklarda bu dönemin en sık görülen hastalıklarındandır.

Adet Döneminde Tedavi Süreci

Her kadın yılın belli dönemlerinde adet gecikmesi yaşayabilir. Birkaç gün veya hafta gibi süreler adet gecikmesinde normal bir durumdur. Ancak bu durum aylar sürüyorsa kadının bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Bir diğer görülen rahatsızlık da adet kanının fazla gelmesidir.

karın ağrısı

karın ağrısı

Bu hem halsizlik adına hem de vücudun yorgun düşmesine neden olacağı için tedavi edilmesi gerekir. Adet döneminde tedavi için traneksamik asit en sık kullanılan ilaç tedavisidir. Adetin yoğun geçen dönemlerinde de steroid olmayan ağrı kesici ilaçlar fayda sağlayacaktır. Bunların dışında progestojen tabletlerden de yararlanılabilir. Ama bu ilaç daha çok doğum kontrolü için kullanılır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir