4 5 Yaş Çocuklarda Diyet Programı

Çocuklarda düzenli beslenme, yetişkinlerde olduğundan daha önemlidir. Çocuklar belli bir yaşa kadar gelişimlerinin dengeli ve düzenli olması gerekir. Bunun yollarından birisi dengeli ve sağlıklı bir diyet programıdır. Düzenli uykuda beslenmede olduğu gibi oldukça önemli bir faktördür. 4-5 yaş çocuk diyeti, haftanın günlerinde uygulanabilecek diyet yöntemlerinden bir tanesidir.

çocuk

çocuk

4 5 Yaş Çocuk Diyeti Önerisi

Çocuğun sağlıklı yetişebilmesi için ailesine büyük sorumluluklar ve görevler düşer. Bunlardan en önemlisi beslenmedir. Aile çocuğun her istediğini almamalı, kendilerinin belirleyeceği bir beslenme programına çocuklarını alıştırmalıdırlar.

Bu yaşlarda çocuklara uygulanacak diyetlerde hazırlanacak yiyecekler; fırında, suda veya ızgarada pişirilmelidir. Pişirilen gıdalar kurutulmamalıdır. Unutulmamalı ki kurutulan gıdalardaki bütün vitaminler, o gıdanın suyu ile birlikte gider.

çocuklarda diyet

çocuklarda diyet

Sabah kahvaltılarda mutlaka meyve suyu ya da süt içirilmelidir. Bunun yanı sıra bir adet haşlanmış ya da kızarmış yumurta, 1 kibrit kutusu kadar peynir ve 1 ya da 3 dilim ekmek verilmelidir.

Öğle ve akşam yemeklerinde; etli sebze yemekleri, bir kâse yoğurt ve baklagillerden yapılan yemekler ideal bir besin olacaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir