Astım Nedir?

Bronş adı verilen akciğer içindeki hava yollarının iltihaplanma sebebiyle tıkanması hastalığına astım hastalığı denilmektedir. İltihap alerjik sebepler ve sık geçirilmiş olan enfeksiyonlara bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Astım hastası olan kişilerde havayolu iltihapları görülür ve bununla birlikte şişlik, kızarıklık gibi sorunlar meydana gelir. Solunum yollarında ileri derecede duyarlılık ortaya çıkar ve solunum yolları iltihaplı bölgenin yoğunluğuna göre giderek daralmaya başlar.

astım

astım

Astım Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı şeklinde ortaya çıkan astım atakları özellikle geceleri sizi uykunuzdan uyandırabilecek şiddette olabilir. Ataklar esnasında nefes darlığı gibi sorunlar görülmez. Astım hastalarının ufak bir kısmı ise nefes darlığını sürekli olarak yaşayabilir ve yaşam kalitesi negatif şekilde etkilenmeye başlar.

Astım hastalarında öksürük ile birlikte görülen belirtiler de yer almaktadır. Geceleri uykudan uyandırabilecek şiddette olan öksürükler astım hastalarının sık karşılaştıkları belirtiler arasındadır.

astım hastalığı

astım hastalığı

Astım hastası kişilerin bulundukları mekanı sık havalandırmaları, sigara kullanmamaları ve içilen ortamlardan da mümkün olduğunca uzak durmaları gereklidir. Ayrıca koruyucu etkiye sahip olan astım hastalarının kullandıkları ilaçları da sürekli yanlarında bulundurmaları gerekebilir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir