Gebelik Dönemindeki Şikâyetler

Anneliğe ilk adımı gebelik ile atan anneler için, zorlu günler başlar. Hassas bir dönem olduğu için bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar için anne adaylarının bilgilendirilmesi gerekir.

Kabızlık

Gebelik döneminde sık rastlanan şikâyetlerden bir tanesidir. Gebelik hormonları bu dönemde, sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olurlar. Bu durumda kabızlığa neden olur. Bu durumu gidermenin yollarından bir tanesi, lifli besinler tüketmeye çalışmaktır. Bunun yanı sıra, günlük sıvı tüketimini artırmak da çözümlerden bir tanesidir.

kabızlık

kabızlık

Hemoroid

Büyüyen rahim, kalın bağırsağın genişlemesine neden olur ve hemoroid dediğimiz şişkinliklere neden olur. Çözümü kabızlığın giderilmesi ile aynıdır. Daha şiddetli ağrı durumunda doktora görünmeniz gerekebilir.

hemoroid

hemoroid

Aşerme Durumu

Kabızlıktan sonra, gebelikte en sık rastlanan durumlardan bir tanesidir. Daha önce yenilmeyen bir yiyeceğin, geç saatte bile olsa istenmesi durumudur. Bu durumu tehlikeli kılan ise; toprak, kiremit tozu ve buna benzeyen şeylerin istenmesi durumudur.

aşerme

aşerme

Aşırı Tükürük Salgılamak

Bazı anne adaylarında, hormonların etkisi ile aşırı derecede tükürük salgısı üretilir. Bu durum çoğunlukla rahatsızlık verici bir durumdur.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir