Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi

Meksika ‘da ortaya çıkan domuz gribinin ülkemizde de lanse etmesiyle birçok insan bu hastalığa yakalanmış ve bazıları hayatlarını bu yüzden kaybetmişlerdir. Verdiği zararlar yüzünden adından çok söz ettiren ve insanların korkulu rüyası haline gelen bu hastalığın çözümü bulundu. Amerikalı ve Avustralyalı bilim adamları yeni domuz gribi aşısının tek dozunun bile bir yetişkini bu hastalıktan koruduğunu açıkladı.

Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi

Domuz gribi aşısı kaç günde etkisini gösterir?

Çözümü bulunan domuz gribi aşısının insanların %75’i ile %96’sını korunduğu ispatlandı. Bu aşının etkisini göstermesi ise uygulanan kişiye göre 8- 10 gün arasında değişim gösterir.

Domuz gribi aşısının yanı sıra temizliğe de dikkat edilerek bu hastalıktan korunmak için önlemler alınmalıdır. Bu hastalığın yoğun olarak ortada olduğu günlerde ellerin temizliğine daha çok dikkat edilmelidir. Bulaşıcı olan bu hastalık el ele sıkışmakla bile bulaşabilir.

 

Domuz Gribi Aşısı Kesin Olarak Üretildi

You may also like...

1 Response

  1. Betül dedi ki:

    Domuz gribi yüzünden bir çok insan öldü atık bunun önüne geçilmesi gerekiyordu eğer söyledikleri gibi tamamen aşı bulunduysa artık domuz gribinden korkmamıza gerek kalmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir