Deri Çanta Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Nüanslar

Yüzyıllardır işlenerek kıyafet, çanta, ayakkabı gibi ürünlerin yapımında kullanılan deri, diğer materyallere nazaran kullanımda ve bakımda çok daha dikkat ister. Yumuşaklığı, parlaklığı ve hava geçirgenliği ile konforlu bir kullanıma müsaade eden derilerin bakımının düzenli aralıklarla yapılması gerekir.

Çantalarda deri, belli bir kalıp üzerine oturtulduğu için esneme, kırışma gibi problemlerle sıkça karşılaşılır. Doğru bakım yolları ile çantalarda bu tip problemlerin oluşmasının önüne geçilebilir. Tozlanma gibi normal durumlarda deri çantanın kuru bir bezle silinmesi yeterli olur. Lekelenme söz konusu olursa hafif ıslatılmış bir bez yardımıyla temizleme yapılmalıdır.

deri çanta

deri çanta

Deride Küflenme Problemi Nasıl Çözülür?

Deri temizlemede kullanılacak bezlerin ardında ıslaklık ya da toz bırakmadığına emin olabilmek için mikrofiber ya da antistatik bezler tercih edilmelidir. Nemlendirme ya da ıslak temizlik için mikrofiber kullanılmadır ve nemlendirilmiş bezle çıkmayan lekelerde suyun içerisine bir miktar şampuan gibi canlı yapısına zarar vermeyeceğine emin olunan deterjanlardan damlatılmalıdır.

deri çanta modelleri

deri çanta modelleri

Deri kendine özgü yapısından ötürü uzun süre giyilmediği, rutubetli ortamlarda kolayca küflenebilir. Küflenme problemi genelde ıslak bez yardımı ile zor da olsa çıkartılabilir. Ancak derinin baştan aşağı ilk günkü haline dönmesi dileniyorsa kuru temizleme seçeneğine başvurulmalıdır. Ancak kuru temizleme dükkanının özellikle deriler için ayrı bir sistem kullanıp, kullanmadıkları öğrenilmelidir. Normal kumaşlarda olduğu gibi bir yıkama derinin yıpranmasına kurumasına neden olurken, özel sistemlerde temizlendiğinde parlatılması da mümkündür.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir