Çocuklarda Şeker Bağımlılığının Önüne Geçmenin Yolları

İlkel çağlarda şekerin tek başına elde edilmesi mümkün olmadığından yalnızca olgun meyvelerden, meyve şekeri olarak alınabilen şeker ülkeler için petrol ne anlam ifade ediyorsa, insan vücudu için o anlama geliyordu. Şekerin vücutlarda şenliklerle karşılanması aslında vücut için çok önemli olduğundan değil derinlerde bir yerde onun zor bulunduğunun düşünülmesinden kaynaklanıyor.

Şeker vücudun ürettiği insülinle beraber bir doyumsuzluk döngüsü yaratır ve şeker hastalığına yakalanma riski doğurur. Doygunluk yaratmayan şekerli gıdalar, hem yine şekerli gıdalardan hem de normal besin maddelerinden daha fazla yemeye meylettir ve hem çocuklarda hem yetişkinlerde Obezite riskini arttırır. Bunun dışında çok iştahlı olmayan çocuklarda elzem besin maddelerinin tüketilmemesine de yol açabilir.

şeker hastalığı

şeker hastalığı

Çocuklarda Şekere Olan İlgiyi Azaltmanın Yolları

Çocuklar dünyayı tanımadıkları için aileyi taklit ederek adapte olmaya çalışırlar. Dolayısıyla ebeveynlerin özellikle çocukların yanında tükettikleri besinlere, beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri önemlidir. Bebekler hamilelik döneminde annenin damak tadına aşina olmaya başladıkları için o dönemde şekeri mümkün olduğu kadar azaltmak gerekir.

Bebeklerin şekerle tanışmasını ise 2 yaşın üzerindeyken gerçekleştirmek önemlidir. Diğer gıdaların tatlarını benimsemek, şekersiz olmasına rağmen çok sevilen gıdalar olması ileri yaşlarda bu bağımlılığın oluşmasına engel olur. Sağlıklı beslenmenin kalp sağlığına yararlarından bahsetmek ve onların erkenden bu olgularla tanışmasını sağlamak ileride kendilerini korumalarına yardımcı olacak bir zemin hazırlar. Her şeyden önce çocuklara gıda ve sağlık bilinci aşılamak, neden sonuç ilişkilerini öğretmek ve örnek olmak gerekir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir