Bilgisayar Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelen teknoloji ve onun insan hayatına soktuğu bilgisayar, artık ev ve iş yerlerinin olmazsa olmaz parçalarından. Üstelik çok da ucuz olmayan ve teknolojisi ilerledikçe daha da hassaslaşan bilgisayar, özenli bir kullanım gerektiriyor. Bilgisayarın kullanım ömrünü uzayıp, olabildiğince az tamire gönderilmesi için de dikkatli kullanmak ve düzenli olarak bakımını yapmak gerekiyor.

masaüstü bilgisayar

masaüstü bilgisayar

Bilgisayarın Ömrünü Uzatmak için

Başta, bilgisayarı profesyonel anlamda kullanan veya sürekli oyun oynayan kişilerin, bilgisayar bakımı ve kullanımı konusunda çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bunun dışında günlük kullanım sırasında da bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Öncelikle dizüstü bilgisayarların, ısınma konusunda hassas oldukları için mutlaka soğutucu fanlarla kullanılması gerekiyor. Aksi durumda bir süre sonra bilgisayarın hard diskinin yanma riski ortaya çıkıyor.

Bilgisayarların alt kısmında bulunan havalandırma deliklerinin içerisine zamanla toz dolabilir. Bu yüzden en az iki senede bir bilgisayarın servise götürülüp, temizletilmesi gerekir.

pc

pc

Bilgisayarda pil ömrü çok önemlidir ve alındığı ilk zamandan, bilgisayar şarj edildiğinde adaptör fişten çekilmelidir.

Bilgisayara ağır bir oyun indirilmişse en azında her dakikada bir oyun aşağı indirilmeli ve bilgisayar 10 dakika kadar dinlenmelidir. Ayrıca asla oyun açıkken bilgisayar kapatılmamalıdır. BU, ekran kartına zarar verir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir