ATT Nedir? Ne İş Yapar?

ATT son günlerde sıklıkla araştırılan ve ilgi gösterilen meslekler arasında yer almaktadır. ATT acil tıp teknisyeni mesleğinin kısaltılmış ismidir. Kısa yoldan meslek sahibi olmak isteyen gençlerin ilgisini çekmeye başlamış olan bir meslektir. ATT nedir? Sorusu son dönemde oldukça fazla bir şekilde araştırılmaya başlanmış bir konu olarak rağbet görmektedir. Meslekler konusunda araştırma yapan gençler en çok sağlık sektörüne yönelmektedir. Ambulanslarda çalışan kişilere acil tıp teknisyeni denilmektedir. Acil tıp teknisyenleri kazazedelere ambulansta ilk müdahale yapmakla görevli olan sağlık çalışanlarıdır.

ATT Ne İş Yapar?

Bir trafik kazası olduğunda ilk akla gelen ambulans çağırmak olmaktadır. Ya da ev kazaları, ev veya herhangi bir yerde yaşanan kalp krizi anında, şeker koması gibi kısacası sağlıkla ilgili her türlü risk faktörü taşıyan durumlarda ilk akıllara gelen ve gelmesi gereken 112 acil ambulans ve her türlü sağlık servisine haber vermek olmaktadır. Zaten doğrusu da budur. Ülkemizde uzun yıllar önce cankurtaran olarak adlandırılan şu anki adıyla ambulans ve diğer bütün ilk yardım araçlarında bulunan acil müdahale ekibi acil tıp teknisyenlerinden oluşur. Acil tıp teknisyenleri herhangi bir kaza ve yaralanma anında ilk müdahale anlamına gelen ilk yardım konusunda uzman denecek kadar bilgiye sahip olmalıdır.

Acil tıp teknisyeni görevleri nelerdir?

  • Acil tıp teknisyeni görev, sorumluluk ve yetkileri 2 şekilde ele alınmalıdır. Acil durum görevleri ve normal zamanda hekimlerinin verdikleri görevleri.
  • Damar yolu açma uygulaması yapmak
  • Hasta, kazazede veya yaralının ihtiyacı olan ambulans içinde sağlık kuruluşuna gidinceye kadar ilaç ve sıvı ihtiyaçlarını gidermek
  • Yaralanma durumlarında olayı kontrol altına almak ve ilk yardımda bulunmak
  • Acil doğum durumlarında doğumun gerçekleşmesine yardım etmek
  • Yaralanmalı kazalarda meydana gelen kırık ve çıkık gibi durumlarda ilgili müdahaleleri yapmak
  • Hasta, yaralı veya kazazedeyi olay yerinden ambulansa kadar uygun taşıma yöntemlerini kullanmak yoluyla taşımak
  • Gerektiğinde nefes yolu açmak

Oldukça ciddi ve hayati görevleri olan ATT yani acil tıp teknisyenlerinin işlerini iyi yapan, görev bilinci taşıyan kişiler olması çok önemlidir.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Ne Kadar Maaş Alır?

Att Maaşları bu konuya ve mesleğe ilgi duyan gençlerin araştırdığı bir konudur. Özel sektörde ve devlet hastanelerinde oldukça çabuk iş bulabilirler. Acil tıp teknisyen maaşlarını belirleyen faktörler vardır.

Görev yaptığı kurumun özel ya da resmi kurum olması, mezun olduğu okul, tuttuğu nöbet saati gibi durumlara göre maaşlar belirlenmektedir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir