3D Yazıcı ile Yapılan İlk İlaç

Günümüzün yüksek teknolojisi sayesinde büyük ilerlemeler gösteren modern tıp, sağlık sektörüne kazandırdığı yeniliklerle büyük dikkat çekiyor. 3 boyutlu yazıcılarla yapılan çeşitli protezlerin sektörde kullanıldığı biliniyor. Şimdilerde ise tıp dünyasında merak uyandıran yeni bir gelişme söz konusu. 3D yazıcı ile yapılan ilk ilaç Amerika’da sağlık bakanlığının izni ile tedavi amaçlı kullanılabilecek.

ilaç

ilaç

Üç boyutlu yazıcı ile yapılan bu ilk ilaç bir hap ve ismi Spritam. Aprecia adlı şirketin ürettiği Spritam, Epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılıyor. Gözenekli formül ile yapılan Spritamın, etkili dozlarda olduğu ve kolayca yutulabildiği belirtiliyor. Sade bir şekilde alındığında yutkunması bir sorun teşkil etmiyor ama daha iyisi, bir yudum su ile alındığında ilaç daha kolay çözünebiliyor ve böylece etkisini daha hızlı gösteriyor.

ilaçlar

ilaçlar

Tıp Gelecekte Daha İyi Olacak

Uzmanlara göre yüksek teknolojisi ile gelecek, daha kaliteli tıp hizmetleri sunacak. Özellikle 3D yazıcılarla yapılan ilaçlar, hastaların kişisel tedavilerinde çok etkili olacak. Hastalar ilaçlara farklı tepkiler veriyor, 3D yazıcılar sayesinde kişiye özel doz ve formülllerde ilaçlar üretilebilecek.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir