Pano Isıtma

Elektrik panolarının yer aldıkları bölümdeki iklime bağlı özelliklerin önemi büyüktür. Özellikle nemli ortamlarda bulunan elektrik panoları içindeki malzemeler uzun ömürlü olmaz. Bu yüzden elektrik panolarındaki elektrik malzemelerinin uzun ömürlü olması için pano ısıtma desteği alınması şarttır. Nemli havaya bağlı olarak sıcaklık değişimlerinde malzemelerin üstünde su damlacıkları oluşur. Bu durumda arıza ortaya çıkabilir ya da malzemeler bir süre sonra işlevini yitirebilir.

Elektrik panoları içinde nemi uzak tutmak ve ortaya çıkacak yoğuşmayı önlemek adına nem alıcı özelliği olan pano ısıtıcıları kullanılır. Pano ısıtıcılarda pano içinde uygun havanın sağlanması gerekir. Bunun için uluslararası standartlar kapsamın 1 cm³ / W gücünde bir ısıtıcı olması gerekir. Yani m3 alana sahip bir panoda 100 W gücünde bir ısıtıcı iş görecektir. Nemli ortamın daha çok olduğu bölgeler ve yaşam alanları için bu değerin arttırılabileceğini de ifade edelim.

Pano Isıtıcı Kullanımı

Pano ısıtıcı seçerken ortamın durumu önemlidir. İhtiyacınız olan farklı özelliklerde ve güçte pano ısıtma işlemi için bir ısıtıcı seçebilirsiniz. Pano ısıtıcılar panonun alt kısmına monte edildiğinde aldığınız verim daha yüksek olacaktır. Bu süreçte hem ısınan hava yükselir hem de panonun alt tarafında yer alan havalandırma panjurlarından nemli hava girebilir. Böylece panonun alt kısmı montaj adına en doğru alan olacaktır.

Bazı elektrik malzemeleri yüksek sıcaklıklardan olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden bu malzemelerden pano ısıtıcı uzak tutulmalıdır. Birkaç santim uzağa monte etmeniz daha iyi olacaktır. Pano ısıtıcıyla birlikte termostat da kullanılmalıdır. Ancak termostatı ısıtıcıya en fazla 10 cm yaklaştırmalısınız. Bu mesafeden daha uzağa taktığınızda daha etkili bir kullanım elde edebilirsiniz.

Pano Isıtıcı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Pano ısıtma işleminde tercih edeceğiniz ısıtıcının sizlere birçok faydası olacaktır;

  • Ortamdaki ısıyı yükseltir ve ısıyı panonun içine hızlı bir şekilde yayar.
  • Panoda yer alan elektrik malzemelerinin zarar görmesini engeller.
  • Yüksek verimli ve uzun ömürlü yapıdadır.
  • Sağlam bir dolgu malzemesi kullanılır ve elektriksel izolasyon bakımından da elverişlidir.
  • Tozlu ortamlara ve korozyona karşı dayanıklı tasarıma sahiptir.
  • Özel malzemeden üretilen gövdesiyle pratik ve etkili kullanım sağlar.

Elektrik panolarınızın bulunduğu ortamlardan nemi uzak tutmak ve sıcaklığı belli bir seviyede tutmak adına elektrik panoları tercih edebilirsiniz. Elektrik panosu seçiminde ise https://www.ponismetal.com.tr/pano-isitici adresine girerek ihtiyacınıza uygun bir ürün bulabilirsiniz. Farklı ihtiyaçlar, uygun fiyatlar ve uzun ömürlü pano ısıtıcılar için ürünlerimizi inceleyin.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir