Majör Depresyonu Tetikleyen Sebepler Nelerdir?

Majör depresyon tetikleyici unsurları kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazen genetik olarak karşımıza çıkan majör depresyon vakası, bazen de hiçbir genetik faktör olmadan da yaşanabilir.

majör depresyon

majör depresyon

Genellikle kişilerin hayatında büyük kayıpların, onların hayat standardın etkileyecek belli olayların, ayrılıkların ya da çatışmaların yaşanması durumlarında ortaya çıkıyor. Majör depresyon tetikleyici olarak emekli olmak, sevdiği kişiden ayrılma, ölüm, fiziksel veya duygusal istismara uğramak sayılabiliyor.

Majör Depresyona Yakalanmamak Mümkün mü?

Daha önceden majör depresyon yaşamış olan kişilerde ikinciye yakalanma oranları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra bu kişiler daha bilinçli olduklarından anında doktorlarına başvurarak yakalandığı durumu anlatabiliyor. Bu hastalığa yakalanmamanın yolu bu depresyon türü ile ilgili bilgili olmak ve yardım istemek ile mümkündür.

majör depresyonu tetikleyen etkenler

majör depresyonu tetikleyen etkenler

Tedavisi

Oldukça ciddi bir hastalık olan majör depresyon, antidepresan ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların yanına ilave ilaçlarda doktorunuz tarafından verilebilir. Her şeyden evvel konuşmak en iyi tedavidir. Doktorunuz ile sizi rahatsız eden tüm olayları detaylıca paylaşırsanız, tedavi süreciniz o kadar yararlı seyir izler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir