Grip Aşısı Yaptırmanın Tam Zamanı

Kış mevsiminin tatsız hastalığı gribin, hayat kalitemizi düşürüp hatta bazı durumlarda daha ciddi sorunlara da sebebiyet verebildiğini az çok çevremizde gözlemliyoruz.

Özellikle alerji sahibi bireylerde grip, vücudu iki kat yorarak, bireyin sıkıntılı zamanlar geçirmesine neden oluyor.

Uzmanlar Ne Diyor?

Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Anthony, alerjik çocukların alerjik olmayan çocuklara oranla, solunum yolu hastalıklarına ve gribe daha çabuk yakalanabildiğini, gribin mevcut alerjileri tetiklediğini ve vücudun alerji ve griple savaşırken savunma sistemini zayıflattığını söyledi.

Grip Aşısı

Grip Aşısı

Bu tip vakalarda iyileşme süresinin uzamasına ve daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalınmasına dikkat çeken doktor, grip aşısının bütün bu sıkıntıların önüne geçebileceğini açıkladı.

Grip Deyip Geçmeyin

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı ayrıca; solunum yolu alerjisi olan çocuklar, akciğer hastalığı olan yaşlılar, kalp, böbrek hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalığa sahip kişilerde gribin çok ağır seyrederek, çok ciddi problemlere yol açabildiğine de vurgu yaptı.

Bebeklere Grip Aşısı

Bebeklere Grip Aşısı

Ne Zaman Aşı Olmalıyız?

Uzmanlar grip aşısının, grip salgınları başlamadan önce yapılmasında fayda olduğunu söylüyorlar. Özellikle Ekim ayının Grip aşısı için en uygun zaman olduğuna dikkati çekiyorlar. Çünkü aşı yapıldıktan 2-3 hafta sonra etkisi görülmeye başlanıyor.

Öğretmenlere Aşı

Öğretmenlere Aşı

Ayrıca grip salgınlarını önlemekte faydalı ufak tefek dikkat edilecek hususlar arasında ise; grip olanlarla yakın temastan kaçınmak, eğer grip olmuşsanız evde istirahat etmek, maske kullanmak, öksürme ve hapşırma sırasında mutlaka mendil kullanmak ve elleri sık sık yıkamak olduğunu gösteriyorlar.

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir