Çocukların Sağlıklı Uzaması İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde bazı çocuklar küçüklükte aile tarafından tedbir alınmadığı için istediğinden daha kısa bir boyla hayata karışıyor. Hem aile hem de birey uzun bir boy isterken iş işten çoktan geçmiş oluyor. Peki bunun için neler yapılabilir? Ülkemizde bir üniversitede yapılan araştırmalara göre çocukken bazı hamlelerle boy uzatılabilir.

boy uzatmak

boy uzatmak

Bu Ürünler Tüketilmeli

Kalsiyum ve fosforun kemik gelişiminde etkisi büyüktür. Dolayısıyla bu etki boya yansıyacaktır. Çocuğunuzu küçük yaştan alıştırın. Günde en az 2 bardak süt veya süt ürünleri tüketsin. Çocukluk döneminden itibaren bireye sebze tüketimi alıştırılmalıdır. Özellikle, nane, maydanoz ve semizotu gibi taze yeşil yapraklı sebze ürünleri oldukça faydalıdır.

sağlıklı boy uzatmak

sağlıklı boy uzatmak

Boy uzaması protein ile doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla çocuğunuza her gün 120 gram et ya da tavuk yedirmeniz gerekiyor. Ayrıca haftada en az 2 defada balık tüketmelidir. Eğer çocuğunuz et sevmiyorsa her gün onu giderecek cinsten baklagil yedirin. Böylece çocuğunuzun boyu tam istediğiniz gibi uzun olacaktır. Her işin başı sağlıktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir