Çağımızın Hastalığı Nomofobi

“No mobile phobia” dan türetilerek adı konulan nomofobi geçtiğimiz yıllarda geniş kitleler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu bulunan bir terimdir. Nomofobi telefonsuz kalma ve telefonu kaybetme korkusu olarak tabir ediliyor.

Telefonunu kaybetme, şarjın azalması, telefonunun bozulması, internetsiz kalma gibi korkulara sahip olan ve bu gibi durumlar karşısında oldukça üst seviyede tepkiler veren kişilerin nomofobik olduğu söylenebilir.

bağımlılık

bağımlılık

Son birkaç yıldır yapılan çalışmalar ve sosyal deneyler sonucu varlığı keşfedilen bu hastalığın çağımızın hastalığı olduğu aşikar.

Nomofobi Belirtileri Nelerdir?

Nomofobik kişiler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu bazı belirgin belirtiler gözlemlenmiştir. Bu belirtilerin en belirgini telefonunu kaybetme ve telefonunu koyduğu yerde bulamama korkusu. Telefonu güvenli bir yerde olsa bile onu kaybettiğini zannederek telaşlanma ve panik yapma gibi belirtiler oldukça sık görülen belirtilerdir.

Şarjın bittiği an da ya da sinyalin zayıf olduğu anlarda kişide farklı panik ataklar gerçekleşiyor ise ve içerisinde durdurulamayan tedirginlikler oluşuyor ise nomofobik olabilir. Cep telefonunun ve mobil cihazının yanında olup olmadığını kontrolsüzce ve obsesif derecede yanında olup olmadığını kontrol ediyorsa ve telefonu ilk aradığı anda bulamayarak sinirli ve panik bir tepki veriyorsa nomofobik belirtiler sergiliyor demektir.

nomofabi

nomofabi

Telefonunun kapalı olmasından rahatsızlık duyuyorsa ve telefonunun kapalı kalmasına tahammül edemiyorsa nomofobik belirtiler sergiliyor demektir. Bu belirtiler sürekli ve uzun zamandır devam ediyor ise rahatsızlık başlamış demektir. Günlük yaşantısını etkileyecek düzeyde belirtiler yaşanıyor ve yaşantıyı olumsuz yönde etkiliyor ise bir psikolojik destek almakta fayda var.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir