Amerika’nın 128 Yaşındaki Simgesi Özgürlük Anıtı

Dünya’ya bırakılmış en önemli miraslardan Özgürlük Anıtı

Yeni Dünya’nın en önemli eseri “Amerikan Rüyasının en büyük figürü, özgürlüğün lider simgesi, Amerika’ya gelen turistlerin görür görmez kalplerinde heyecan uyandıran Özgürlük Anıtını yapmak için hummalı bir çalışma başlamıştı.

Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı

Ancak ekonomik sıkıntılar yüzünden sık sık yapım çalışmaları aksadı. Bu yüzden de yapılıp yerine konması 21 yılı bulacaktı. Böylece ABD’nin 100. yılı şerefine yapılan heykel, ancak bağımsızlığın 110. yılında bugünkü yerine yerleştirilecekti. 28 Ekim 1886’da 10 yıl gecikmeli de olsa, Fransa tarafından ABD’ye 100.yıl şerefine hediye edildi.

Lady Liberty heykeli sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir kitabe tutuyor. Meşale aydınlanmayı, meşaleden çıkan ışıklar ise özgürlüğe giden yolu sembolize ediyor. Özgürlük Anıtı limana yaklaşan gemileri adeta selamlarcasına dururken, heybetiyle her zaman en ilgi çekici yapı olmayı başarmıştır.

Özgürlük Dünyayı Aydınlatıyor

Anıt, adıyla paralel olarak New York’ta Liberty (Özgürlük)adasında aynı zamanda gözlem kulesi olarak yükselişe geçti. Büyüklüğünden dolayı nakliyede zarar görmemesi için 350 parçaya ayrılarak göderildi,4 ayda ancak birleştirilebildi.

Dünya mirası olduğunun kanıtıymış gibi başındaki 7 sivri uç 7 kıtayı simgelemektedir. Anıtın sağ elinde özgürlüğün simgesi meşale, sol elinde hukukun üstünlüğünü vurgulayan kitabe vardır. Heykel birçok insan tarafından tanrıça olarak tasvir edilmiştir.

Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtının tüm dünyada küçük kopyaları bulunmaktadır. Özgürlük Anıtı modern zamanların büyük bir ikonu haline gelmiş şiir, tiyatro ve sinema gibi birçok sanat dalında verilen eserlerin başlangıç noktası olmuştur.

1

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir