5 Aylık Bebek Nasıl Beslenir?

İlk 5 aylık dönemini yaşayan ebekler anne sütü almıyorlar ise bu aylarda ek gıda takviyelerine başlanabilir. Anne sütü alan bebekler ise yeni gıdalara alıştırılması için ek gıda takviyesine başlayabilirler.

  1. ayın başlarında sıvı ya da püre kıvamında gıdalar tercih edilmesi gerekirken, 5. ayın sonlarına doğru katı gıdaları bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz.

    bebek bakımı

    bebek bakımı

Bebekler 5. aylarında 2 tatlı kaşığı başlangıç ile mevsim meyvelerinin sularını içmeye başlayabilirler. 5. ayın sonlarına doğru ise meyve püreleri de bebeklere verilebilir.

Meyve Yedirilir mi?

Elma ve armut gibi gıdalar bebeklere verilebilecek gıdalar arasında yer almaktadır. Muz ve şeftali gibi kabıza yol açabilecek meyveleri ise çok az miktarda vermeli ya da diğer ilerleyen aylarda vermelisiniz.

bebek beslenmesi

bebek beslenmesi

Yoğurt 5. ayını yaşayan bebekler için en ideal ve besleyici besindir. Yoğurdu günlük olarak taze hazırlarsanız bebeğinizin sağlığını güven altına almış olursunuz. Başlangıç olarak bir çay bardağı kadar yoğurdu bebeğiniz için taze olarak mayalayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde ise yoğurdun içerisine çeşitli meyve parçaları ekleyebilir ve porsiyonları çoğaltabilirsiniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir