4G Teknolojisi Nedir?

4G, yüksek mobil internet erişim hızı, daha yüksek veri kapasitesi ve düşük gecikme süreleri sunmakta olan 4. nesil telekomünikasyon hizmetleri arasında yer almaktadır. 4G teknolojisi sayesinde veri indirme hızları ortalama 100-150 Mbps’ten başlayarak 300 Mpbs gibi yüksek seviyelere kadar ulaşabilmektedir.

4g teknolojisi

4g teknolojisi

Oldukça yüksek hızlara ulaşabilen bant genişliği sayesinde ise HD kalitesinde filmler ve diziler saniyeler içerisinde yüklenebilmektedir.

4G Özellikleri Neler?

Tamamen IP tabanlı, kablolu ya da kablosuz bilgisayar ve mobil cihazlar ile birlikte kullanılabilen 4G teknolojisi, istenilen noktadan her türlü ağ hizmetini tek bir noktada birleştirerek uygun fiyatlar ile faturalandırma yöntemi ile çalışmaktadır.

4G’ye bağlı olan LTE teknolojisi ise ilk olarak Japonya bölgesinde NTT DoCoMo firması tarafından 2004 yılında tanıtılmıştır. Tanıtım esnasında 4G testlerinin de yapıldığı esnada video indirme, internet gezintileri, ses ve görüntü transferleri LTE 4G üzerinden denenmiştir.

ABD bölgesinin neredeyse tamamına yayılmış olan 4G teknolojileri günümüzde Türkiye’de de geliştirilmeye başlanmıştır. 4G’nin Türkiye’de tamamen kullanıma açılmasının ise 2016 yılını bulacağı söyleniyor.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir