Tavuk Eti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemde yayınlanan sağlık haberleri ve uyarılar dolayısı ile insanlar tavuk alırken düşünmeye hatta bunu sofralarına getirmemeye başladılar. Oysa tavuk eti insan bedeni için bir çok fayda sunuyor. Özellikle protein yönünden insan vücudunun ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamasından dolayı, tüketilmesi gereken bir besin.

tavuk eti alırken dikkat edilmesi gerekenler

Peki bu kadar önemli bir besini insanların akıllarında bir sürü soru varken gönül rahatlığı ile almak mümkün mü? Elbette ki sağlıklı ortamda yetiştirilmemiş, kimyasala maruz kalmış ürünleri satan firmaların sayısı oldukça fazla. Buda insanları tavuk alırken korku duymaya itiyor. Oysa sağlıklı tavuğun özellikleri bilinse ya da nelere dikkat edilmesi konusunda bilgi sahibi olunmuş olsa, beyaz et tüketmek daha güven verici olabilir.

Sağlıklı tavuk eti için insanları uyaran uzmanlar, etiketlerinde bulunan ibarelere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

sağlıklı tavuk eti

sağlıklı tavuk eti

Paketlerin Üzerinde Yer Alan İfadelerin Anlamları

Free Range (Salma tavuk) : Kafes dışında doğal ortamda yetişmiş tavuk anlamına gelir ki bu beslenme şekilleri ile ilgili bilgi içeren bir ifade değildir.

Cage Free (Kafes dışı) : Bu ifade de tavukların serbest ve kafes dışı yetiştirildiğine dair bilgidir. Beslenme şeklini doğal olup olmadığını yanıtlamaz.

Antibiyotiksiz Tavuk: Beslenme şeklinde antibiyotikli yem kullanılmayan, ilaç ve kimyasal olmadan, doğal şekilde beslenen tavuktur.

Organik Tavuk: Doğal ortamda büyüyen, kolay büyümesi için genetiği ile oynanmamış tavuk anlamına gelir. Beslenme şekli doğaldır ve kimyasal hiç bir madde içermez.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir